Panjur Nedir

Sektörel anlamda panjur; yapıların kapı, pencere ve bölme ihtiyacı olan yerlerine kadar birçok yerde farklı şekilde kendini gösteren, kapama, mahremiyet ve yalıtım sağlamak amaçlı kullanılan belirli biçimlerde oluşturulan alüminyum ve plastik kanatların birleştirilmesiyle meydana gelen hareketli sistem olarak ifade edilmektedir.

Panjur üniteleri sıra sıra dizilmiş, kendinden kanallı olarak üretilen ve bu kanallara oturtularak birleştirilen profillerden oluşmaktadır. Birbirine geçen profilleri tutan kanallar, profillerin yaklaşık 160 derece hareket kabiliyeti sağlaması üzerinde dizayn edilmiştir. Temel anlamda bunun sebebi, panjur’un açma veya kapama işlemlerinde motor gücü yada makara sarım kuvveti ile birlikte hareket eden profillerin, boru sisteminden oluşan sarma şasesine sarılmasını ve bu sarım esnasında mümkün olduğunca boşluk bırakmamasını sağlamaktadır. Bu sayede kepenk yada panjur, açılır veya kapanırken lameller (profiller) birbirinin üzerine zarar vermeden sarılmaktadır. Bu işlem sonrasında sarılan lameller hem çizilmemiş olacak hem de panjur’un hareketi ile bulunduğu kanalda sorunsuzca hareket etmiş olacaktır.

Panjur sistemleri darbelere dayanım sayesinde güvenlik açısından tercih edilen dış mekân ürünleri arasında yer almaktadır. Dışarıdan gelen darbelere karşı önleyicilik sağlamasının yanında izolasyon amaçlıda kullanım alaları olduğu belirtilebilir.

Panjur sistemleri, hammaddesine ve çalışma prensibine bağlı olarak dört farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Buna göre; Alüminyum lamellerden oluşan sarmal sitemlere Alüminyum Panjur, plastik lamellerden oluşan sarmal sistemlere Plastik Panjur adı verilmektedir. Yine motorla çalışma sisteminden oluşan panjurlar Motorlu Panjur, makara veya iple çalışma sistemi uygulanan panjurlara Manuel Panjur adı verilmektedir.

(Demirci. H. 2017) Hüseyin DEMİRCİ, “İstanbul’da Çelik Kepenk Üreten Işletmelerin Rekabet Stratejilerinin Belirlenmesi Üzerine Bir Çalışma”, Doğuş Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2017. Yüksek Lisans Tezi.

Hüseyin Demirci

Sowi Mühendislik Otomatik Kapı Kepenk ve Panjur Teknolojileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir